bootstrap templates

Vyberame z médií

Články z médii+ac michalovce

Čečehovský polmaratón

23.ročník Čečehovského polmaratónu ovládlo krásne slnečné počasie.

Na polmaratónsku trať sa v nedeľu 31.3.2019 postavilo 101 bežcov a bežkýň. Počasie sa ukázalo v plnej paráde, na štarte ukazoval teplomer 18°C.

Už od štartu bolo jasné, že tempo bude udávať Keňan Wambua Elijah Mutuku s Benedek-Team Maďarsko spoločne s Ukrajincom Raschupkinom Sergij z Mukačeva.

A takto si aj títo dvaja podelili prvé dve miesta. Tretie miesto si vybojoval slovák Babiak Orest z JM DEMOLEX Bardejov.
Medzi ženami triumfovala Keňanka Mbogo Jene Ngima z Benedek-Team, druhá skončila Krištanová Mahuliena z All4Run Vranov nad Topľou, tretia napokon skončila Stanovčáková Zuzana z Vranova nad Topľou.

Kedže bolo krásne slnečné počasie, organizátor sa rozhodol pridať na trať viac občerstvovacích staníc.
Tento krok si pochvaľovali všetci bežci, kedže slniečko sa ukázalo v pravom svetle.

Čečehovský polmaratón dokazuje každoročne,prečo je obľúbeným behom. Vďaka organizátorom a spornozorom,každoročne jeho profesionalita rastie. Veríme, že v tak hojnom počte ako tento rok sa znova vidíme o rok v Čečehove.

František Jeno-AC Michalovce

Tibor Sahajda

Patrí k najlepším bežcom na stredné a dlhé vzdialenosti na Slovensku. V súčasnosti má dvadsaťosem rokov a s behom v minulosti takmer skončil. Zatrénoval si s najlepšími maratóncami Európy a v tomto roku chce na bratislavskom ČSOB maratóne zabojovať o titul majstra Slovenska. Reč je o Tiborovi Sahajdovi.

Patrí k najlepším bežcom na stredné a dlhé vzdialenosti na Slovensku. V súčasnosti má dvadsaťosem rokov a s behom v minulosti takmer skončil. Zatrénoval si s najlepšími maratóncami Európy a v tomto roku chce na bratislavskom ČSOB maratóne zabojovať o titul majstra Slovenska. Reč je o Tiborovi Sahajdovi.
Z futbalistu bežec
Tibor Sahajda zabehol minuloročný maratón v Košiciach v čase 2:15:58, čo je od roku 2000 tretí najlepší výkon československého bežca v maratóne. Rodák z východu Slovenska našu krajinu reprezentuje po celom svete. K súťažnému behaniu sa dostal náhodne a veľmi zaujímavo. „Hrával som futbal v Bardejove, k behu som sa dostal až v období, keď som navštevoval strednú školu. Raz som sa stretol s jedným známym, ktorý bol odo mňa starší a venoval sa behu. Vravel som mu, že ho hocikedy porazím. Stavili sme sa a ja som prehral. Neskôr som s ním začal trénovať.“
Tibor chcel v živote spoznávať nové krajiny. Uvedomil si, že vďaka športu môže cestovať. Ak to však chcel dosiahnuť vo futbale, musel by byť veľmi dobrý a súčasťou dobrého tímu. V behu sa môže spoľahnúť sám na seba. Tibor Sahajda najskôr behával kratšie a stredné trate vo vzdialenostiach desať až dvadsať kilometrov.
S behaním takmer skončil
Jeho bežeckú kariéru poznačilo aj obdobie, keď so svojou obrovskou záľubou kvôli strate motivácie takmer skončil. „Mal som istú životnú krízu a v behu som prestával vidieť budúcnosť. Stretol som však svoju súčasnú manželku a to ma zmenilo. Podporovala ma v behu a znova som začal poriadne trénovať. Aj v súčasnosti je manželka mojou obrovskou oporou. Športovec musí mať čistú hlavu a byť v pohode vo svojom živote.“ Na štart svojho prvého maratónu sa Tibor postavil v roku 2015 v Košiciach. Z jeho pohľadu to nedopadlo práve najlepšie. „Maratón v Košiciach som ani nedobehol. Nedokončil som ho.“
Stretáva sa s najlepšími a cestuje
Jedným zo snov Tibora Sahajdu je cestovanie. Toho si v súčasnosti užíva dostatok. Vďaka behu prešiel takmer celú Európu. Veľkým zážitkom bola aj návšteva africkej Kene. „Bol som aj v Keni na sústredení. Trénoval som tam ale najmä s Európanmi. Zabehal som si aj s Keňanmi, bolo to náročné, naozaj sú najlepší bežci sveta.“
V Bratislave zabojuje o titul majstra
Jeden z najlepších bežcov Slovenska sa zúčastní aj na bratislavskom ČSOB maratóne. Organizátori ho dokonca určili za jedného zo šiestich ambasádorov tohto podujatia. Tibor má na bratislavskej trati iba tie najvyššie ambície. „Trať na ČSOB maratóne je pomerne náročná a mne až tak príliš nevyhovuje. Chápem však, že pripraviť trať v meste je veľmi náročné. Pokúsim sa ale zabojovať o titul majstra Slovenska, o ktorý sa tam bude súťažiť.“
Článok vznikol v spolupráci s organizátorom ČSOB Bratislava Marathon.