Zamyslenia, Články ECM+ INÉ

Autori : Peter Valo. Daniel Zajac, Lared, John Wesley

Recenzia knihy-Doživotie
Luboš Xaver Veselý

We believe it's important for our church to know what we value and understand the vision for our future.

Niekedy si dávam otázku aká je tenká hranica medzi životom a smrťou. Medzi zlým rozhodnutím a dobrým. Jedno zlé rozhodnutie ma niekedy následky pre celý život. Kniha ktorá sa mi dostala do rúk je o zlých rozhodnutiach,  túžbách, ktoré mali za následok doživotný pobyt vo väzení. Je o ľuďoch, ktorý boli možno ako ja, alebo ty, ale zlé rozhodnutia ich pripravili o slobodu.

Za svojích vyše 20 rokov kresťanskeho života som sa stretol z rôznymi ľuďmi. Na jedného si pamätám doteraz. Prišiel do nášho zboru ako totálna duchovná troska. Jeho telesná schránka vyzerala podobne. Vychudnutý na kosť a kožu. Ako zbor sme mu pomohli a on sa zapojil do naších aktivít a začal nám pomáhať. Zmena bola až neuveriteľná. Po polroku nádejnej služby sa zrazu vytratil. Akoby sa po ňom zľahla zem. Nikto nevedel čo s ním je a kde sa momentálne nachádza. Stretol som ho po vyše dvoch rokoch. Jeho tvár ma totálne šokovala. Už to nebola len troska. Ak poznáte Ezechiela a jeho videnie o suchých kostiach tak tento chalan vyzeral asi podobne. Suchá kosť bez ducha. Keď som mu ponúkol pomoc tak nechcel. Chcel vlastne iba dva veci , peniaze a možno aj drogy.

Koľko je takých príkladov v naších zboroch ? Niekto príde a začne nový život v našom spoločenstve. Potom sa však stane nejaká nevysvetliteľná vec, alebo sklamanie zo vzťahov a človek odíde z cirkvi. Potom padne ešte na väčšie dno z ktorého sa len ťažko dostáva von. Je v kolotoči svojho vlastného sveta, kde asi jediným únikom je nejaká droga, alebo jednoducho skrat v podobe samovraždy. Kniha Doživotie hovorí o podobných prípadoch. Človek padne na morálne dno a urobí skrat, ktorý ho stojí všetko. Autor si vybral ľudí, ktorí dostali doživotie za vraždu, alebo viacnásobné vraždy. Môžem rovno povedať, že to nie je čítanie pre slabé žalúdky. Ako som sa vlastne k tej knihe dostal ?

Stalo sa to trocha nezvyčajným spôsobom. Bola to lekcia o odpustení na detskej besiedke. Keď som deťom dal otázku, či Boh môže odpustiť aj zabitie druhého človeka rozprúdila sa hlboká diskusia. Nechápal som, ako to deti tak zaujalo. Troška som hľadal na internete a natrafil som práve na túto knihu. Bolo to presne to, čo som hľadal. Môže Boh odpustiť aj vrahovi ? Možnože pre nás, čo vieme odpovedať na všetko by odpoveď znela jednoducho. Áno Boh odpúšťa každý hriech. Aj ten najhorší, ako je zabitie druhého a častokrát nevinného človeka. Avšak dáte mi určite za pravdu, že následky ostávajú. Vyrovnať sa zo stratou človeka ktorý zomrel rukou druhého je častokrát vecou ,ktorú nedokáže nikto z nás pochopiť ak to nezažil.

Kniha je výpoveďou prípadov, ktoré sa udiali v Čechách a kde autor a novinár vedie rozhovor s trestancami na doživotie. Kladie im rôzne otázky napr. prečo to spravili,či mysleli na rodiny zavraždených , o Bohu atď. Je to samozrejme svetská kniha, ale má nám čo povedať. Pri čítaní tejto knihy zabudnite na rôzne výskumy, že vrahovia sú iba tí, čo vyšli s neuplných rodín, alebo ich v živote niekto týral. Kniha rúca tieto predsudky. Mnohí boli vychovávaní v usporiadanej a fungujúcej rodine. Kde nastal zlom ? Zlé túžby,chamtivosť, žiarlivosť ,zlá partia, namýšlanie si, že ma ten druhý oklamal je častokrát pôvodom nevysvetliteľných činov. Druhou vecou je skrat. V záplave rôzných tlakov, stresu a depresie vie človek urobiť hrozné veci. Za pár minút sa človek môže zmeniť na nepoznanie. 

Ako by som zhrnul posolstvo tejto knihy a prečo ju odporúčam čítať ? Dnešná doba je plná chamtivosti, zlých túžob a skratov. Príbehy ktoré budete čítať, alebo počúvať nie sú vymyslené, ale sú podané tak ,ako ich život podal. Kniha ma naučila, že tak ľahko je sklznuť do problémov a tak ťažko je potom z nich vyjsť. Ak naše rozhodnutia,plány a zámery sú o tom ako úbližiť človeku nielen duchovne, ale aj telesne, tak sme stratili Boží smer. Kniha ukazuje ľudskú zlobu, hnev a hriech v plnej nahote. Naučí nás ako sa možno dívať inak na tento svet a na Božie odpustenie. Trocha mi to pripomenulo Dávidov hriech s Batšebou. Zjavne tak veľký Boží muž akým bol Dávid urobil nepochopiteľnu a hroznú vec. Jedno zlé rozhodnutie malo za následok koniec Dávidovej vlády. Myslím, že po prečítaní tejto knihy možno lepšie pochopíme ,ako si musíme dávať pozor aj na vlastné myšlienky a postoje. Prajem pekné čítanie ,alebo počúvanie. Knihu si môžete zakúpiť na www.audiolibrix.com

ECM Michalovce,Jilemnického 33, 07101

Aktuálna Téma ? - Prezident

We believe it's important for our church to know what we value and understand the vision for our future.
12.03.2019   Doba prečítania 5 minút.

Ahojte priatelia.

Priznám sa, že politika ma zaujíma asi tak, ako možno život na planéte Mars. Priznajme si úprimne. Koľko politikov nám nasľubovali hory a doly. Každé štyri roky je to o tom istom. Jeden politik pred druhým sa predbiehajú, ako jedine oni spasia naše Slovensko. Tento mesiac si budeme voliť prezidenta. Pozrel som si facebook a rôzne sociálne média nech aspoň troška vidím do tejto oblasti. Nuž a ostal som nemilo prekvapený. Toľko špiny a nenávistných komentárov na socialných sieťach som ešte nezažil. Najhoršie je , že medzi kresťanmi sú akoby dva tábory. Jedni vidia alternatívu iba vo svojom kanditátovi, druhý sú zase radikálne proti. Nie, nebudem tu hájiť jednú, alebo druhú stranu.

Chcem sa krátko pozrieť do histórie nech sa z nej poučíme. Ako hovorí jedno príslovie“ Ak sa národ nepoučí zo svojej histórie tak je nutný ju opakovať znova“ Keď som pred pár rokmi dopísal svoju knihu o finaciách veľmi ma zaujal jeden príbeh. Žiaľ do knihy sa nakoniec nedostal, ale myslím si, že dnes je veľmi trefný a poučný.

V roku 1896 sa v USA konali voľby. Prakticky boli iba dvaja kandidáti. William Jennigs Bryan a William Mc Kenley.

William Jennings Bryan se narodil v Salemu, štáte Illinois 19. Februára 1860 v predvečer občianskej vojny Jeho rodičia boli obaja zbožní kresťania a církev hrala dôležitú rolu pre formovanie mladého Williama. Keď mu bolo štrnásť, William prijal Ježiša do srdca behom prebudenia v Presbyterianskej církvi. Biblia sa stala jeho chlebom. Ako neskoršie napísal William, pre neho bolo Božie slovo, slovo od Boha a prameň múdrosti a sily. Mal veľmi rád Knihu Príslovi. William v čase volieb vystupoval proti sociálnej nespravodlivosti a priepastnému rozdielu medzi bohatými a chudobnými. Jeho kampaň mala veľký ohlas hlavne medzi robotníkmi a strednou triedou. Nebolo náhodou, že ľudia dreli v továrnách a nakoniec aj tak nevyžili z toho, čo dostali.Za pár týždňov si William Jennigs Bryan získal podporu ako nikdy. Do kampane investoval 500 000 dolarov, čo bolo na tú dobu priam obrovský balík peňazí. Výhra bola len otázkou času. No nakoniec voľby nevyhral. Pýtate sa prečo ?

Jeho naprotivok William Mc Kenley hájil tkv. zlatý štandart. Vyštudoval právo a presadil sa v politických kruhoch. Bol zastáncom podpory podnikania a zvýšenie ciel na dovoz ocele z iných krajín, čo by zvýšilo zisky podnikateľom v USA. Vtedajši najbohatší podnikatelia v USA boli John D. Rockefeller, J.P.Morgan a Andrew Carnegie. Boli to veľkí konkurenti, ktorí si nič nedarovali. No vo voľbách v roku 1896 ich spojili práve okolnosti okolo volieb. Boli pevne presvedčení, že nesmie vyhrať kandidát ktorý by nehájil ich korporácie. Investovali kopec peňazí do volieb a Williama MC Kenlyho a tkv si ho kúpili. Kedže William Mc Kenley mal neobmedzené zdroje mohlo investovať do volieb až 3,5 miliona dolárov./+ úplatky novinárom a medíam skoro 17 000 000/
Ak by sme to rátali do dnešnej doby tak by voľby stáli okolo štvrť miliardy dolárov. Nakoniec voľby vyhral.

Keď sa pozriem dnes na výdavky okolo volieb a rôzných politických strán tak sa chytám za hlavu. Sám si dávam otázku odkiaľ vzali ľudia toľké peniaze. Kto za nimi stojí, kto má záujem, aby boli tam, kde ich chce niekto mať ? Nie sú tí ľudia, ako figúrky alias William Mc Kenley ? Niekedy mám pocit, že je jedno, kto čo hovorí. Ak máte dostatok peňazí a dobrý marketing tak výhra je vaša. Musíte však mať viac, ako vaša konkurencia. Ak máte dostatok, tak si môžete kúpiť prakticky všetko. Od médii až po reklamu nevídaných rozmerov.

Otázka na zamyslenie je dnes veľmi jednoduchá, ale neodpovedá sa na ňu ľahko . Ako kresťan si ju dávam skoro každý deň. Čo v tomto svete vitazí ? Peniaze, alebo pravda ? Dobrá reklama, alebo charakter? Pekná postava, alebo dobré srdce ? Zlo, alebo menšie zlo ? Ako spoznať pravdu od lži ? Veď nie je to tak, že keď vtáčka chytajú tak mu pekne spievaju ?
Odpoveď spoznáme o pár dni. Vyhra ten kto mal veľa peňazí, alebo ten kto mal málo ? Už či vyhrá jeden, alebo druhý,týmto zamyslením som chcel poukázať na jednu zaujímavú vec. Peniaze priatelia dokážu urobiť z vlka baránka a naopak. Aj z blázna urobia Kráľa a naopak z Kráľa urobia blázna. Peniaze dokážu zmeniť verejnú mienku tak, že pred takými 20 rokmi by takéto veci boli pre nás nepredstaviteľné. Kedysi tá najhlbšia špina a hriech sa dnes prezentuje,ako niečo čo je normálne. Niekedy aj človek vychovávaný na kresťanských princípoch už má problém pomenovať čo je dobré, alebo zlé. Alebo je to iba menšie zlo ?

Nuž odpoveď spoznáme o pár dni. Nech tam bude ktokoľvek ukáže sa ,ako má moc na neho vplyv. Ako povedal Abraham Lincoln“ Daj človeku moc a spoznáš jeho charakter „ Tak nechajme sa prekvapiť.

Napísal Peter Valo

Doba prečítanie 5 min.33 sek.

Niektoré zdroje : Muži ktorí dobili Ameriku

ECM MICHALOVCE

Dark TRIP-Cesta z Tmy do svetla

We believe it's important for our church to know what we value and understand the vision for our future.


S Richardom Kraľovičom som sa spoznal ešte v začiatkoch svojej kresťanskej viery. Mal som vtedy 19 rokov a bol som plný ochoty robiť veci pre Pána. Boli to požehnané roky. V roku 1995 boli ľudske srdcia ešte naplno otvorené pre evanjelium. Pamätam si, ako sme chodili z Rišom po dedinkách a mestách a premietali film Ježiš. Bolo to úžasné. Kultúrne akcie, kde sa kedysi oslavoval komunizmus sa premenili na akcie plné lásky a zlomenia. Na film Ježiš prišli starí, mladí, tínedžeri a všetci boli ako jedna cirkev. Boli to časy, keď sa ešte tak nehľadelo z akého si spoločenstva. Základom bolo nové srdce, nová myseľ , láska a pokora. S Richardom sme mali ešte zopár akcií a potom sme sa nevideli skoro 15 rokov. Občas sme si zatelefonovali, pomodlili, ale vzhľadom na diaľku sme sa stretli iba sporadicky.

O to viac ma potešilo keď mi Rišo zavolal, či by som mu nepomohol s projektom Dark Trip. Projekt Dark Trip som nosil v srdci už dávno. Výborné spracovaný príbeh, výborná herecká kvalita v réžii Martina Žaka. Keď mi Rišo oznámil, že sa chystajú do Michaloviec srdce mi poskočilo, ako zvon.Veľmi som sa tešil a pomaly pripravoval pre tím Dark Trip všetko potrebné od ubytovania,jedla a hlavne dobrej propagácii. Po asi týždni príprav však môj veľký optimizmus schladilo zopár správ z médií. V meste Michalovce a okolí sa vyskytli osýpky. Plus ešte aby toho nebolo málo, tak niektoré školy zatvorili pre chrípkove prázdniny. Niektoré školy mi volali, že neprídu, pretože mnoho žiakov je chorých plus niektoré verejné akcie boli zrušené pre osýpky. Pamätám sa, ako som sedel pred svojím PC a pomaly škrtal všetky plány a dohody. Keď som videl, že tu pomôže iba modlitba všetko som odložil a začal sa modliť. O 3 dni mi volalo toľko škôl, že som to vôbec nechápal. Vôbec som nerozumel, ako sa o nás dozvedeli školy pomaly pri Maďarských hraniciach.Konečne nastal 20 február a ja som tkv.s malou dušičkou očakával či vôbec aspoň do polovice zaplníme kinosálu v Michalovciach. Moje obavy sa však rýchlo rozplynuly. Na prvé predstavenie prišlo skoro 400 detí .Na druhé už nestačila kapacita. Počet však až tak dôležitý nie je. Môžme mať plné sály, kostoly, ale to najdôležitejšie je zmena srdca.

Po akcii Dark trip som sa rozprával z niektorými mladými ľuďmi. Bolo výborné počúvať ako Dark Trip zmenil ich postoje. Drogy, láska, partnerské vzťahy zrazu začali vidieť iným pohľadom. A to je zmyslom aj projektu Dark Trip. Zmena myslenia, postoja a nový život bez drog. Bol som nesmierne štastný, že za dva dni som spoznal úžasných ľudí, ako Martina Žaka,Mateja Benča,Lenku a Riša. Všetka chvála však patrí Bohu. Ak by to ON nepožehnal tak sa budeme nadarmo namáhať a stavať, ako hovorí Božie slovo. Keď som prišiel domov tak som chválil Pána za úžasný projekt a za to, že Boh je tak dobrý. Boh ma vždy niečomu učí a tak to bolo aj s projektom Dark Trip. Ak veci nefungujú je treba kľaknúť na kolená a nájsť si skrytú komôrku. Boh má iný plán, ako som mal možno ja. Zrazu sa otvoria iné dvere o ktorých nemáme ani potuchy. Boh je totiž oveľa kreativnejší ako ja a my všetci. Za to mu patrí vďaka a chvála.Vďaka ti Bože. Amen

Dark Trip

Peter Valo.

Dark TRIP

Ukážka z akcie The Dark Trip.

Otec je ti vždy na blízku!

We believe it's important for our church to know what we value and understand the vision for our future.

Hľa, ja sám budem hľadať svoje ovce a navštívim ich. Ako si pastier navštívi stádo, keď je uprostred svojich roztratených oviec, tak navštívim svoje ovce a vyslobodím ich z každého miesta, na ktoré boli zahnané v oblačný a hmlistý deň. (Ezechiel 34,11-12)

Misionár Albert Hoffmann (1865-1942) hovorí o jednej plavbe vo vodách južných morí. Počasie sa tak rozbúrilo, že domorodci v člne stratili odvahu. Jeden z nich sedel hneď vedľa Hoffmanna, a keď sa ho zmocnil zvláštny strach, vo tme nahmatal misionárovu ruku a opýtal sa: „Otče, si tu ešte?“

„Otče, si tu ešte?“- Keď je nám úzko, pretože sa zotmelo a búrky nášho života na nás hrozivo doliehajú, potom Božie deti smú natiahnuť ruku do tmy a opýtať sa: „Otče si tu ešte?“
Odpoveď už poznáme. Ale smieme sa uistiť Božím Slovom a v modlitbe. A On nám dá istotu: Áno, Otec tu ešte je!

„Ale ja som stále pri tebe a ty mi držíš pravicu. Vedieš ma podľa svojho zámeru a nakoniec ma prijmeš do slávy“. (Žalm 73,23-24)

Bože, aj keď prídu do môjho života veľké búrky a ťažké doliehania, viem, že keď vystriem svoju ruku k Tebe, Ty mi držíš pravicu a dávaš mi uistenie - áno som s Tebou. Chcem Ti dnes vzdať vďaku a chválu za to, že ma vedieš podľa svojho zámeru a prijmeš ma do slávy. Amen

DZ

Daniel Zajac

Práca – nevyhnutné zlo, či každodenná radosť? 

We believe it's important for our church to know what we value and understand the vision for our future.

Podľa štúdií sa väčšina ľudí pretĺka pracovným dňom s entuziazmom niekoho, kto pozoruje maľbu ako schne. Pre takýchto ľudí sú slová „práca“ a „nevyhnutné zlo“ synonymami. Ale malo by to takto byť?

Nedávno som čítal článok a chlapíkovi menom Fred, ktorý pracoval ako predavač v potravinách. Nákup potravín pri Fredovej pokladni je oslňujúca skúsenosť, na ktorú sa zákazníci s veľkou dychtivosťou dokonca i tešia. Obyčajný nákup sa totiž mení na niečo, čo pozorovatelia nazývajú „predstavenie“.

Článok Adama Holza v čítaní Chlieb náš každodenný popisuje Freda ako „nesmierne rýchleho, ktorý sa vždy usmieva, dokonca i tancuje (niekedy spieva!), keď akrobaticky hádže veci do nákupných tašiek.“ Čo ho odlišuje od ostatných je jeho nadšenie pre svoju prácu. Všetci sme už zažili predavačov, ktorí otvorene zívajú pri skenovaní tovaru; no Fredova nákazlivá radosť dokáže zmeniť obyčajné nakupovanie na krátke, netradičné dobrodružstvo.

Počul som aj o iných výnimočných pracovníkov, ktorý sa rozhodli zmeniť obyčajnú prácu na niečo špeciálne a netradičné. Hneď mi napadá jedna žena z našej miestnej nemocnice. Zdraví pacientov s rakovinou vo dverách pri ich príchode na kliniku a podopierajúc ich odprevadí na prehliadku či chemoterapiu. S žiarivým úsmevom a energickým pozdravom mení pacientovu ponurú náladu na plnú optimizmu a pozitívneho očakávania.

Nanešťastie sa takýto pracovníci ľahko pamätajú práve preto, že ich je tak málo. Stačilo by, aby mechanicky vykonávali svoju prácu a nikto by sa nesťažoval. Napriek tomu sa rozhodli meniť svoje povinnosti k radostným zážitkom, nezlepšujúc náladu len sebe, ale aj všetkým, ktorých stretnú. Pre tých z nás, ktorí nasledujeme Ježiša Krista by toto malo byť na pracoviskách naším cieľom. Tieto verše na to ukazujú:

Komu slúžiš? Mali by sme mať na pamäti, že koniec koncov to nie je ten ľudský šéf, či zákazník, ktorého chceme uspokojiť. „Čokoľvek robíte, robte z tej duše ako Pánovi, a nie ako ľuďom. Veď viete, že od Pána dostanete za odmenu dedičstvo. Slúžte Pánovi, Kristovi!“ (Kolosanom 3:23-24).

Koho zastupuješ? Naše skutky – tak ako aj náš prístup – slúžia ako odraz Boha, koho túžba je pracovať v nás i cez nás. Ak máme priťahovať druhých k Nemu, mali by aj oni nájsť niečo príťažlivé na nás. „V mene Krista sme poslaní a cez nás akoby Boh napomínal. V mene Krista vás prosíme: Zmierte sa s Bohom!“ (2. Korinťanom 5:20).

Prečo pracuješ? Múdry kráľ Šalamún použil svoje bohatstvo a moc aby okúsil všetko, čo život dokázal ponúknuť. Toto bol jeho záver: „Pre človeka nie je nič lepšie, ako keď je, pije a pri svojej námahe si dožičí dobré veci. Videl som, že aj to pochádza z Božej ruky,“ (Kazateľ 2:24).

Nebolo by krásne, keby ľudia boli takí nadšení pre prácu s nami, ako sú pri prechádzaní cez Fredovu pokladňu?

Robert J. Tamasy/ LARED.SK/

.

TIMOTHY PREMENA TOUR 2019

We believe it's important for our church to know what we value and understand the vision for our future.

Všetko sa začalo pred pár mesiacmi.

V septembri mi volal Marian Lipovský so skupiny Timothy,či by som im nepomohol s koncertom v Michalovciach v rámci turné Premena Tour. Viem,že v tom období som prežíval nie príliš štastné obdobie. Nejak po tých rokoch stravených na Božej vinici som prežíval určite vyhorenie. Stáva sa to myslím každému. Každý z nás chce totiž vidieť ovocie. Ak pracuješ pre Pána viac,ako 20 rokov asi vieš o čom hovorím. Totižto situácia na východe Slovenska je trocha odlišná od západu. Môžete vybudovať nádherný zbor,cirkev, alebo spoločenstvo no o pár mesiacov nemusíte mať nič. Východ je tak trocha špecifický. Na jednej strane je tu kopec duchovnej práce, na druhej zase ekonomický aspekt. Viem, že to môže znieť ako výhovorka, ale bohužiaľ je to tak. Môžete ľuďom kázať o Bohu, ale ak majú minimálnu mzdu a tou vykryť všetky náklady , tak vám po pár mesiacoch aj tak odídu do zahraničia.Všetko, čo ste za tie roky vybudovali je zrazu preč.

Dalšou vecou je situácia v akej sa cirkev v Michalovciach nachádza. Po pár rozhovoroch som dospel k smutnému záveru. Niektorí ľudia ťahajú službu v cirkvi už pekných pár rokov. Väčšinou sú to stále tý istý ľudia. Akosi nemajú chuť už niečo budovať. Sú tkv.vyčerpaní z bojov,zápasov a stresu,ktorá služba prináša. Nechcem ísť ďalej do podrobností. Sú veci, ktoré môže prelomiť iba Boh. I napriek všetkým okolnostiam verím, že Boh je Pán pánov a Kráľ kráľov. Všetky tie zlé veci môže prelomiť na dobré. Mal som však zmiešané pocity. Akosi som sa v prvej chvíli cítil ako sám vojak v poli.

Premena tour totiž nie je len koncert. Je potrebné objednať miestnosť,zabezpečiť jedlo,nocľah,odvoz prívoz a kopec vecí,ktoré vyskočia na poslednú chvíľu. Tieto veci nie sú zadarmo. Tak ako aj celá Premena Tour. Nikto z nás nemá sponzora. Premena tour je aj o financiách o ktorých sa veľmi nehovorí. Mnohí tu cestujú zo západu, stredu a východu na vlastné náklady. Jediný príjem je buď z darov, alebo z koncertu. Kto nerobí také veci tak je to asi ťažké na pochopenie. Pred rokom som pracoval na podobnom projekte a deň pred akciou mi vypadli šiesti ľudia. Za dve hodiny som musel vyriešiť neskutočné veci. Obdivujem preto celý Premena Tour za to čo robia. Majú svoje rodiny,deti,prácu a kopec výdavkov. Robia to fakt zadarmo len preto,aby sa Božie kráľovstvo širilo ďalej. I napriek tomu všetkému som povedal Marianovi svoje áno.

Začiatok bol veľmi ťažky. Boli dni, kedy som nevedel ako ďalej. Musím však skonštatovať,že Boh robil neskutočné zázraky vtedy keď som bol na dne. Týždeň pred koncertom sa akoby prebudila celá cirkev v Michalovciach. Veľká vďaka patrí úžasným sestrám, ktoré napiekli výborné koláče,za bratov , ktorí pripravili výborný nocľah a za dalšie tie neskutočné malé veci bez ktorých by to nešlo.
V piatok som prívital prvých ľudí z tímu Premena tour.

Bolo to akoby prišli anjeli do Michaloviec. Už dávno som nevidel veci,ktoré sa diali. Jeden brat oslovil časníčku a za pár minút som videl,ako sa modlia za kuchára,ktorý pochádza z Číny. Vidieť ako sa Slováci modlia za čínana je akoby z inej dimenzie. Po večeri sme sa šli modliť na jeden vrch./Hrádok Michalovce/. Bolo to zvláštne. Stretli sme tam partiu mladých ľudí ,ktorí si pofajčievali a o pár minut im dvaja bratia išli svedčiť. Neviem presne ako to všetko dopadlo,ale bol som tým všetkým veľmi povzbudení. Tie modlitby na vrchu ma totálne zlomili. Akoby všetok ten tlak a obavy ako to všetko dopadne zrazu išli preč. Cítil som neskutočny pokoj. Nedá sa to ani vyjadriť slovami.

Najlepšie však ešte len malo prijsť. Premena tour je koncert,ale nie to len o koncerte. Už predtým sa kopec ľudí zo Slovenska modlilo za Michalovce. V deň koncertu sa od 10:00 do 17:00 bez prestavky modlili ľudia v modlitebnej sále Reformovanej cirkvi+v meste bol jeden tím,ktorý sa modlil a svedčil ľuďom. Tie chvály a modlitby boli úžasné. Myslím,že mnoho ľudí mi dá za pravdu,že to malo svoju hlbku. Každý tam mohol prijsť a pripojiť sa k spoločnej chvále,modlitbe,alebo k rozhovoru. Premena Tour je totižto o premene srdca,zmyšlania a duchovnej obnove. Koncert je iba čerešničkou na torte, pretože tie hlavné boje sa vyhrávaju na modlitbe. Vo svojej skrytej komôrke s bratmi a sestrami. Bolo zvláštne, že som na modlitbách skoro nikoho nepoznal , ale mal som pocit ,akoby sme boli už bratia a sestry na dlhú dobu. Tá jednota, spojenie v Duchu Svätom sa nedá opísať. Nechcem tu dávať do popredia nejaké citové zážitky,lebo tie sú klamné, ale skutočne bolo cítiť, ako Duch Svätý vanie.  

O 18:00 hod. nastal koncert. Bolo to ako balzam na dušu. Chvály a svedectvá ma naozaj povzbudili. Myslím, že koncert dopadol na výbornú. Prišli aj ľudia, ktorí na koncerte boli prvykrát v živote. Veľmi ma to povzbudilo do mojej duchovnej práce. Myslím, že cirkev v Michalovciach to potrebovala. Potešilo ma veľmi, že modlitieb za cirkev sa zúčastnili zástupci skoro všetkých spoločenstiev v Michalovciach. Záverom musím skonštatovať, že Timothy premena tour  priniesla nový vietor, povzbudenie pre cirkev na východe. 

Pokrač.coming soon ...........


Peter Valo

Timothy premena tour 2019

My používame cookies pre lepšie zabezpečenie našej stránky. Ďakujeme za vašu pomoc.