AC MICHALOVCE
Bežecký klub


Freeletics

Freeletics je súbor cvičení vlastným telom, ktorý obsahuje viac,ako stovku cvičení na rôzne partie svalov, alebo celé telo. Má výrazny kardio stimul. Každá séria cvičení má svoj názov. Napr. cvičenie pod názvom Aphrodite je  zamerané na celú časť tela. Freeletics má aj samostatnú sériu pre bežecké veci, ale sú väčšinou platené.   
Prečo cvičiť freeletics

Prečo cvičiť freeletics, alebo cvičenie vlastnou váhou ? Ja osobne som mal pred 10 rokmi svalové zranenie lýtka. Bola to aj určitá pretrenovasť a snaha ísť až na maximum, čo sa týka výkonmi  v behu. Trénoval som 6 dní v týždni a popritom som ešte pracoval v jednej firme 12 hodinové smeny. Takže po práci cvičenie a potom skoro polomrtvy do postele. Takto som fungoval skoro 2 roky. Prišlo určite zlepšenie kondície, výdrž atď. Lenže napokon sa všetko znegovalo jedným natrhnutým svalom po polmaratóne v Čečehove. Po návšteve lekára bola diagnoza viac než jasná. Preťažený sval a únavová zlomenina. 2 mesiace som nevedel, čo je to beh. Aj keď som mohol, ako tak chodiť po mesiaci do práce na beh som musel zabudnuť.  Trvalo cca 6 mesiacov, kde som začal najprv s malými intervalmi v behu cca 1-2 km. Po porade s mnohými aktívnými športovcami čo sa týka workout, beh , mma atď som usúdil, že cvičenie vlastným telom by bolo pre mňa tou najlepšou voľbou. Cvičenie telom je fyzická aktivita, ktorá pomáha posilňovať svaly, kosti a celkovú kondíciu tela.  Námetom mi bola aj kniha Od Marka Laurena- Telo, ako posilovňa. 

Mark Lauren je tréner telesnej prípravy a autor kníh o cvičení. Je bývalým vojenským inštruktorom pre elitné jednotky Spojených štátov, ako napr. Delta Force.Vytvoril program cvičenia "You Are Your Own Gym" (Si sám svojou telocvičňou), ktorý sa zameriava na cvičenie bez použitia strojov a váženia, s využitím vlastného tela. Mark Lauren tiež napísal niekoľko kníh o cvičení, ako napríklad "You Are Your Own Gym: The Bible of Bodyweight Exercises". atď. 

Mark Lauren má na Youtube zopár zdarma cvičení, ktoré som vyskúšal. Najprv som si myslel, že to v pohode zvládnem, ale po 6 mesiacoch bez kondície mi pri niektorých cvikoch skoro vyskočilo srdce z hrude.  Ale bolo to super. Po cca 2 mesiacoch cvičenia som videl na sebe výrazny pokrok v kondícii, sile a hlavne všetko prebehlo bez nejakého poranenia. 

Mám rád beh,nie cvičenie telom

Túto otázku počujem asi najčastejšie. Mnohí z nás berú beh, ako srdcovú záležitosť . Beh je pre mnohých z nás, ako droga bez ktorej nemôžeme vydržať. Lenže aj beh má svoje úskalia. Ak beháte vačšinou po ceste, betóne a na tvrdom povrchu časom prídu následky v opotrebovaní klbov, šliach atď. Samozrejme sú borci, ktorí si myslia, že mne sa nemôže nič stať. Lenže, ak beháte skoro 10-20 rokov tak zranenie na seba nedá dlho čakať.  Preto je potrebné okrem behu posilovať aj partie tela, ktoré sú namáhané asi najviac. Freeletics, alebo cvičenie telom posiluje svaly, kosti a celkovú kondíciu.  Hlavnou devízou je predchádzanie zranení . Ja osobne cvičím telom už 10 rokov a za ten čas sa cítim oveľa lepšie a hlavne bez zbytočných zranení. Samozrejme všetko treba robiť s rozumom a chladnou hlavou. Najprv si vyberať  slabšie cvičenia a potom postupne pridávať .  Vaše telo spevnie a určite prejdete mnohým zraneniam. Ak máte radi beh a cítite, že nič ďalej nepotrebujete ste na omyle. Práve cvičenie telom vás posunie o krok vpred. 
Na Youtube v aplikáciach pre  android je veľa aplikácii pre cvičenie telom. S takých najznámejších odporúčam Freeletics , ​Runtastic Running & Fitness,7 Minute Workout. Odporúčam aj cviky od Marka Laurena.  Dole pripájam zopár videí. 

Mark Lauren

Mark Lauren je odborník na fitness a autor niekoľkých kníh, ako napríklad "You Are Your Own Gym" a "Body by You". Je známy svojím programom fitness založeným na vlastnej váhe, ktorý dôraz kladie na funkčnú silu a pružnosť. Je tiež zakladateľom a generálnym riaditeľom Mark Lauren On Demand, online platformy pre fitness, ktorá ponúka rôzne tréningové programy.

BORIS VALIHORA PREKOP

Valihora sa už od roku 2007 venuje trénerstvu a poradenstvu. Je priekopníkom inštruktážnych videí na Slovensku a Českej republike, už vyše 13 rokov spravuje prvý a najväčší Youtube kanál z oblasti fitness u nás, založil webovú stránku Fitmagazin.sk, napísal knihu Ako nabrať svaly, pôsobil ako redaktor v časopise Muscle & Fitness, pravidelne prispieval do mnohých časopisov aj vystupuje v televízií a internete.